Benátky se potápějí a obyvatelé se stávají "relikviemi v muzeu"
Benátky, "město kanálů", jsou podmanivou italskou destinací, která každoročně přiláká miliony turistů. Město je postaveno na 118 ostrovech, které jsou propojeny 400 mosty a 170 vodními cestami, což vytváří jedinečnou a okouzlující krajinu. Stát se gondoliérem, slavným symbolem Benátek, není snadné. Každý rok je uděleno pouze několik licencí a je zapotřebí rozsáhlého školení. Zajímavostí je, že slovo "ciao" vzniklo v Benátkách, což přispívá ke kulturnímu významu města.
Budovy v Benátkách jsou postaveny na zkamenělých dřevěných plošinách a Velký kanál je významnou vodní cestou, která protíná město. Podle zákona musí být gondoly natřeny na černo, což jim dodává na klasickém půvabu. Benátky byly kdysi více než 1100 let nezávislým městským státem, než je dobyl Napoleon. V Benátkách panují hluboké pověry a nedoporučuje se chodit mezi sloupy na náměstí San Marco. Díky své bohaté historii a úchvatné architektuře jsou Benátky místem, které musí navštívit každý cestovatel toužící poznat krásy Itálie.
Benátky se potápějí a obyvatelé se stávají "relikviemi v muzeu"
Benátské laguny jsou na pokraji toho, aby byly zařazeny na nechvalný seznam ohroženého světového dědictví UNESCO, pokud se italské úřady nepokusí více chránit toto velkolepé, avšak zranitelné město.
Organizace spojených národů, konkrétně její kulturní agentura, nařídila, aby Benátky byly přidány na seznam ohrožených dědictví, a v pondělním prohlášení uvádí, že město čelí "nevratnému" poškození kvůli spletitým problémům, které zahrnují klimatické výkyvy i neutuchající turistický ruch.
Toto je již podruhé za posledních několik let, kdy je křišťálově čistá pověst Benátek, které byly v roce 1987 zapsány na seznam světového dědictví, ve vážném nebezpečí. UNESCO ve svém prohlášení uvádí:
"Hrozí, že výsledky neustálého zhoršování stavu, způsobeného lidskou činností, včetně nekončícího rozvoje, dopadů změny klimatu a přetížené turistiky, způsobí nevratné změny v univerzální hodnotě nemovitosti. Kombinovaný efekt lidských a přírodních změn způsobuje další poškození stavebních struktur a městských oblastí."
UNESCO zaznamenalo "nedostatek významného pokroku" ze strany Itálie při řešení těchto problémů a uvádí, že pokrok byl dále "bráněn nedostatkem globálního strategického myšlení". Doporučení bude předloženo ke schválení na zasedání výboru světového dědictví UNESCO v Rijádu koncem září.
Benátské úřady se vyjádřily, že si doporučení pečlivě přečtou a promluví s italskou vládou, která je smluvní stranou UNESCO. Toto doporučení bylo vyjádřeno navzdory tomu, že Itálie v roce 2021 splnila požadavek UNESCO, aby zakázala výletním lodím o hmotnosti více než 25 000 tun kotvit v laguně. Lodě nyní přistávají v průmyslovém přístavu Marghera.
Benátská protipovodňová bariéra, zvaná Mose, konečně vstoupila do provozu v roce 2020 po letech zpoždění, které vyprovokovaly silné záplavy ve městě koncem roku 2019. UNESCO uvedlo, že opatření navržená Itálií k řešení "komplikovaných problémů" Benátek jsou "stále nedostatečná a je třeba je dále rozvíjet".
Po povodních v roce 2019 a pandemii, která narušila turistický ruch v Benátkách, se návštěvníci vrátili v plné síle. Nesčetné problémy vyhnaly místní obyvatele, přičemž počet obyvatel v historickém centru loni v létě klesl pod 50 000. Zbývající obyvatelé mají obavu, že se z nich stanou "relikvie v muzeu".
Hanka H. pro Videa z výletů Petr