Ono celkově je Grónsko taková Asie, ale hodně na severu

16.08.2023

Grónsko, ačkoliv je od nás poněkud daleko, je bráno za součást Evropy a formálně patří pod Dánsko. Nějaké tendence o úplnou samostatnost neprošly a Dánsko si to území stále dost uzurpuje a drtivá většina zboží a všeho možného se vozí z Dánska, ačkoliv je Kanada hned za rohem… Ale dosti o politice a efektivitě… nebudu raději jmenovat a zmiňovat ekologii. To je kapitola úplně sama pro sebe. 

Text a foto Jerry Hradil

Ono celkově je Grónsko taková Asie, ale hodně na severu 😊

Grónsko či Greenland, jak se píše třeba anglicky, nedostalo tento název nadarmo. Představa, že je zde celoročně bílo je značně mylná. Samozřejmě. Pevninský ledovec pokrývá drtivou část ostrova a tloušťka vrstvy ledu se pohybuje mezi 2 a 3,2 kilometrů. (Ano. Vidíte správně. Přes tři kilometry silná vrstva ledu zde není nic neobvyklého.) Ale pobřežní části a celé vnitrozemí jižní části ostrova jsou úplně zelené kam oko dohlédne. Samozřejmě se nejedná o lesy, jak je známe z Evropy. Sem tam opravdový strom jako jedle či smrk uvidíte. Ale jsou velmi malého vzrůstu. Takové trošku větší vánoční stromky. Zbytek je nízký porost listnaté vegetace a trav a vřesu. Inu tundra. Ale není zde jen zelená barva. 

Příroda je oživena obrovskou záplavou růžových kytek – je to národní květina Grónska. Tuto růžovou barvu hojně doplňují fialové zvonky, obyčejné žluté pampelišky a další jiné žluté a bílé kytky.

Navštívili jsme oblast města (berte s rezervou, má to asi 500 stálých obyvatel) Kangerlussuaq. Což v domorodém jazyce znamená velký fjord. Pro hrubou představu – zasahuje do pevniny v délce přes 100 kilometrů. Je zde mezinárodní letiště (druhé ze dvou jediných je v Nuuku – hlavním městě), které zde de facto zbylo po US armádě, která zde vystavěla leteckou základnu v roce 1941 a byla využívána i dlouho potom v době studené války a i později. Pak bylo vše za symbolický za 1 USD prodáno vládě a vojáci odešli. Takže dnes město využívá staré US vojenské baráky, sklady, budovy… a sem tam přistavěli něco nového, ale pomálu.

Letiště zde Američani vybudovali s využitím poznatků vědecké expedice univerzity z Michiganu z počátku dvacátých let minulého století. Ukázalo se, že zde panuje velmi stálé a přívětivé počasí. Což pro letecký provoz je zásadní výhoda.

Z tohoto města turisté i domorodci přelétají místními lety provozovanými vrtulovými letadly do okolních měst. Denně jich létají desítky. Spojení s Kodaní zajišťuje jediné opravdové tryskové letadlo Airbus. Ale je moderní, velké, krásně červené (to i ta vrtulová letadla) a létá v zásadě denně.

Naproti letišti je i samoobsluha a ve městě i večerka. Takže dá se nakoupit jak jídlo, tak domácí potřeby, drogerie, ovoce… ceny jsou povětšinou vysoké, ale jak u čeho. Třeba čerstvé papriky vyšly zhruba na to, co u nás. Od 1. srpna začíná lovecká sezóna a v regálu u pokladny byly běžně k dostání (a byly hojně domorodci nakupovány) náboje do pušek. Od různých výrobců, ale kupodivu největší zastoupení měl český Sellier & Bellot.

Z města se dá vyrážet na fakultativní výlety organizované zdejší cestovní agenturou. Asi nejzajímavějším cílem je již zmíněný pevninský ledovec. Ale mnohem "fotogeničtější" je ledovec Russelův.

Cestou k nim či od nich určitě budete moci pozorovat soby či pižmoně. Oboje poměrně velká nepřehlédnutelná zvířata. Mimo to je šance vidět králíky a lišky. Oboje je sice polární, ale v létě rozhodně ne s tou sněhobílou srstí, co znáte z dokumentárních filmů z televize. V létě jsou šediví.

Mimo organizované výlety se lze věnovat pěší turistice. A kdo je skutečně ostřílený turista, ten může vyrazit na Arctic Circle Trail. V létě pešky, v zimě na lyžích. Ovšem připravte se na pochod zhruba 160 km dlouhý. Kde přespáváte v pustině v chatkách. Systém je – kdo dřív přijde, ten dříve bydlí. Použití je bezplatné. Takže vše na těch zhruba 8 a více dní si nesete na zádech s sebou. V zimě je nepřítelem mráz. V létě voda ve vřesovištích a potocích, které musíte přebrodit. A máte vodu skoro celý den v botách bez ohledu na to, jak kvalitní obuví disponujete. 

Lidé, co jsme potkali a absolvovali to a vyprávěli a ukazovali fotky, až se tajil dech. No ne každé dobrodružství musím zažít na vlastní kůži. 😊

Taky se připravte na nápor tisíců komárů. Jsou hodně otravní, ale výrazně méně agresivní než ti naši. V samoobsluze lze koupit repelent. Ovšem 125 ml lahvička vyjde na našich asi 500 Kč a navíc jsem si na etiketě přečetl, že je to vyrobeno v Austrálii. Takže, prosím vás, co může Austrálie vědět o zdejším hmyzu? Tak jsme se spolehli na klasický český repelent z Alpa Velké Meziříčí. Těžko posoudit, zda měl nějaký zásadní účinek, ale aspoň jsme měli dobrý pocit, že jsme pro jejich odpuzení něco udělali. Zdejší jeden starší Eskymák, co nám doprovázel na jeden výlet, nám ukázal místní drobnou rostlinu, takovou jehličnatou a vysvětlil, že to je po rozdrcení a rozemnutí jehličí v ruce dobrý repelent. Jako vonělo to sympaticky. Další den jsme to zkusili aplikovat, když už byl hmyz ale extra otravný… rozdíl před "navoněním" a potom byl nulový… Ale jak jsem už psal, vonělo to příjemně po pryskyřici… 😊

Jako všechny ostatní severské destinace (byl jsem i na Islandu včetně vnitrozemí, na Svalbardu – Špicberkách, v Norsku včetně Lofot až po Nordkap…, takže opravdu mohu srovnávat) je to tady moc fajn. Počasí dobré. V letním období velmi, ale velmi dlouhý den a světlo. Lidé přívětiví. Jen zapomeňte na čas a hoďte se do provozního módu Asie (jak jsem již dříve zmínil) či Afrika, kde zítra je taky den a "ono to pojede". Možná za pár minut, možná až za čtvrt hodiny… pokud nezapomenou… 😊

Grónsko je rozhodně zajímavá destinace. Jen i při výletu v úrovni low cost počítejte s poněkud vyšší utracenou částkou z vašeho účtu. Ale rozhodně to stojí za to! Určitě si to užijete.

Mějte se a dávejte na sebe při cestách pozor!